Брейн-ринг у 8 класі

Запитання для проведення інтелектуальної гри “Брейн-ринг” у 8 класі

 1. За англійськими легендами, король бритів Артур, оточений блискучою свитою лицарів, бенкетував з ними за одним столом. Яке нововведення вигадав справедливий король Артур, щоб під час бенкету не скривдити всіх однаково хоробрих воїнів? (Король саджав всіх за круглий стіл, а не як це робилося зазвичай — за довгим прямокутним, щоб підкреслити, що рівні в ратних заслугах рівні і за столом.)
 2. «Коваль — усім ремеслам батько». Так, дійсно, раніше коваль робив всі інструменти для майстрів інших професій. Але були ще золотоковалі. Як ця професія називається зараз? (Ювелір.)
 3. «Прийти до шапкового розбору» — це означає дійти кінця, коли все вже закінчилося, тобто спізнитися. Звідки з’явилася ця крилата фраза? Хто, де і коли розбирав шапки? (Входячи до церкву, парафіяни знімали шапки, а після служби розбирали свої головні убори і йшли додому. Спізнитися на службу — означало прийти до шапкового розбору.)
 4. Ще в давніх слов’ян була така потіха — кулачні бої, на яких бійці мірялися силою. Яке правило кулачних боїв стало приказкою? (Лежачого не б’ють.)
 5. В англійській мові є приказка: «Не турбуй занепокоєння, доки воно не потурбує тебе». Така сама приказка за змістом є і в українській мові: «Не лізь на рожен». А що таке рожен? (Загострений з одного кінця кіл, тичина або рогатина для полювання на ведмедя.)
 6. Малиновий дзвін — це гарний, мелодійний, оксамитовий, приємний звук дзвонів. Чому цей звук названий малиновим? Малина — м’яка ягода, не дзвінка. Виявляється не від малини як ягоди пішло це ви слов лення, а від назви стародавнього міста в Бельгії, яке дотепер є центром древнього мистецтва дзвона. Ще Петро I їздив туди спеціально, щоб послухати дзвони. І в наш час від початку червня до середини вересня щопонеділка у цьому місті звучать дзвонові концерти. Люди із усього світу їдуть послухати малиновий дзвін до цього бельгійського міста. Що це за місто? (Малин.)
 7. Манна небесна — те, що впало з неба зовсім даром, без прикладання зусиль. За розповідями Біблії єврейський народ сорок довгих років мандрував по пустелі. Місяць люди страждали від недостачі їжі. Один раз прокинувшись вранці, вони побачили на землі щось розсипане і дуже дрібне. Це виявилося їстівним. Люди один одного стали запитувати: «Що це?» Але ніхто не знав відповіді. Цю крупу мололи, варили в горшках, пекли з неї коржі. Щоранку євреї збирали цей «небесний хліб». Перекладіть слово «манна» з давньоєврейської мови на українську. (Манна — «Що це?».)
 8. Мавпяча праця — це зовсім марна робота. В основі цього образного вислову лежить літературне джерело — байка Крилова «Мавпа», у якій мавпа то волочила щось, то котила його, то обхоплювала, то несла. Що було предметом ї ї зусиль? (Опецьок.)
 9. Словосполучення «майстер на всі руки» знають усі. Це — людина, яка багато чого вміє, у якої золоті руки. Цей вираз в наш час стало таким узагальненим, а раніше майстром на всі руки називали умільця цілком конкретної професії. Що робив цей професіонал? (Рукавички.)
 10. У давньоримському суді дуже чітко виконувався регламент: час виступу обвинувачів і обвинувачуваних чітко фіксувався. З якими словами звертався головуючий до виступаючого і чому? («Ваш час минув», бо в суді були водяний годинник, що називався клепсидра, це два резервуари з водою, вода перетікала з одного в іншій.)
 11. «Морочити голову» означає когось обманювати, обдурювати. Дієслово «морочити» утворилося від древнього кореня морок або морока. Що означає цей корінь? (Морок — тьма, морочити — темнити.)
 12. Приказку «бути на сьомому небі» ми розуміємо, як бути у стані найвищої радості, щастя. Давньогрецький філософ Аристотель вважав, що небо складається із семи нерухливих кристальних сфер, величезних прозорих ковпаків, на яких спочивають зірки і планети. А що, на думку Аристотеля, було розташовано на сьомому небі? (Рай із ангелами, що там живуть.)
 13. У короля Англії Генріха II був тілесний недолік — наріст на нозі. Щоб сховати його, він носив довгі черевики із загнутими догори носками. Так випадково він став зачинателем моди на велике взуття, адже дуже швидко підлесники і догідливі наслідувачі стали носити таке саме взуття. Чим людина була багатшою, тим були довші носки ї ї черевиків. Таким чином, величина черевика стала символом добробуту і багатства ї ї власника. У зв’язку із цим з’явилася приказка. Яка? (Жити на широку ногу, тобто не відчувати нестатку.)
 14. Приказка «Не будь-яке лико в рядок» означає, що не все підряд підходить, не все відповідає. За старих часів на Русі плели постоли з лика, робили козуби, короби. Лико — це липова кора. А що в приказці означає рядок? (Рядок — це смуга, нарізана з лика, рядок з дірочками від сучків для плетива не годився.)
 15. Якщо про когось говорять «не до двору прийшовся», виходить, не пасує колективу, не може поладити з оточуючими, прижитися. За старих часів так говорили не про людей, а про тварин, які, проживши у дворі недовго, занедужували або взагалі вмирали. От і говорили, приміром, про померлу корову, мовляв, не до двору прийшлася, не сподобалася. Кому не сподобалася? (Домовикові.)
 16. Приказка ця взята людьми з Євангелія і вживається у значенні: не витрачайте слів з людьми, які не зможуть зрозуміти їх, оцінити, а потім над вами ж і сміятися почнуть. Назвіть цю приказку. (Не треба метати намисто перед свинями.)
 17. При дворах російських царів були різні посади. Бояри домагалися в князя посад, але одержували не всі. Про тих, хто не мав посади при князівському дворі, говорили «непутяща людина», хоч при цьому така людина не була дурною. Чому ж так називали — непутящий? (Посада при князівському дворі називалася «путь».)
 18. Традиційне побажання «ні пуху, ні пера» — побажання удачі, прийшло до нас із давньої давнини. Дісталося воно нам від мисливців-промисловиків. Тому, хто йшов на промисел, тоді бажали ні пуху, ні пера. Як же так? Нічого собі, добре побажання! Чому так говорили доброзичливці мисливцям? (Сказане вголос призначалося для вух лісових духів, щоб приспати їхню пильність, тоді й полювання насправді виявлялося вдалим для мисливців.)
 19. Базарні шахраї на Русі у своїх справах прибігали до різних вивертів, начебто потіхи для народу, мовляв, можу фокус показати. Брали в одного із людей який-небудь предмет і починали водитиним круг пальця. Глядачі, чекаючи фокуса, втрачали пильність, а в цей час друзі злодіїв обчищали сумки і гаманці людей. У зв’язку із цим злодійським вивертом у народі народилася приказка. Яка? (Обвести круг пальця.)
 20. Народні умільці в лапках були і за старих часів на Русі. Такі фахівці мистецьки вирізали з дерева царські печатки і, ясна річ, займалися під робкою документів. Печатки виготовлялися з дерева. Як називалися під роб лені документи і дерево? (Липові і липа.)
 21. Один, як перст — так зазвичай говорять про людей, які залишилися самотніми в житті. Покажіть перст, про який йдеться у приказці. (Великий палець.)
 22. Московські великі князі та царі в часи врочистих виходів або прийомів, перебуваючи в Тронному залі, обов’язково повинні були мати при собі зовнішні знаки влади — регалії. Цар в одній руці тримав скіпетр, а в іншій — круглу державу, голову вінчала незвичайна шапка — шапка Мономаха. Ця гостра шапка була виготовлена східними майстрами. Зверху вона прикрашена хрестом, знизу оброблена хутром. Хутром якого хутрового звіра? (Соболя.)
 23. Дуже велике значення мало це дерево в житті населення давнього світу. З нього будували кораблі, використовували в будівництві, а плоди, смачні і поживні, використовували в їжу і назвали хлібом пустелі. Зобраення цього дерева зустрічається на монетах і печатках Давнього Єгипту, Шумеру та Асирії. Плоди у великій кількості знаходять у гробницях фараонів. У багатьох народів це дерево донині вважається священним. Що це за дерево? (Фінікова пальма, фінікійський народ одержав свою назву від цієї пальми.)
 24. Коли народився Бог лісів і полів, навіть його мати жахнулася його потворного вигляду: дитина з’явилася на світ рогатою, з копитами, з розплющеним носом і цапиною борідкою. Ледь народившись, він почав стрибати і реготати, чим ще більше налякав матір. Але маля виявилося добродушне і веселе. Воно винайшло флейту і чудово грало на ній. Боги Олімпу з радістю зустріли його. Але на людей, що зустріли його в лісі, він наводив панічний страх і жах. Як звали Бога полів і лісів? (Пан.)
 25. Іподром у перекладі із грецької — місце для бігу коней, а гіпопотам перекладається, як річковий кінь. Назвіть чоловіче ім’я, що перекладається, як любитель коней. (Пилип.)
 26. З якою трав’янистою рослиною степів, що має вигляд кулястого кущика, ми порівнюємо людину, яка постійно змінює своє місце проживання або змінює види роботи? (Перекотиполе.)
 27. Вираз «танцювати під чужу дуду» — діяти не за своєю волею, за чиєюсь вказівкою. Воно виникло на основі байки Езопа, давньогрецького байкаря. Суть байки от у чому. Рибалка грав на дуді, щоб приманити до себе рибу. Це йому не вдалося і він піймав рибу сіткою. Бачачи як риба, витягнена з води, б’ється на землі, рибалка сказав: «Ви не хотіли танцювати під мою дуду, а тепер ви танцюєте, хоча…» Продовжіть фразу рибалки. («…я більше не граю».)
 28. У наш час мотузки і канати роблять на фабриках, а за старих часів це був кустарний промисел. Цілі села займалися цим. На вулицях стояли стовпи з гаками, від них тяглися канати до дерев’яних коліс. Колеса обертали коні, що бігали по колу. Треба було уважно стежити, щоб у це пристосування не потрапив одяг працівника, інакше так почикрижить одяг, та і сама людина могла одержати каліцтва. Верстатів таких вже немає, а вираз залишився, але вживається він у переносному значенні. Як називався цей верстат? (Просік.)
 29. У 1715–1774 роках королем Франції був Людовик XV. Увесь свій час він присвячував полюванню та іншим розвагам, як результат — розорив державу і скарбницю країни, довів до вбогості народ. Не звертаючи увагу на важке становище економіки держави і наростаючий протест народу, він продовжував жити собі на втіху. Яку недозволенну для державного діяча фразу, що стала крилатою, говорив король, виправдуючи свої дії? (Після нас — хоч потоп.)
 30. Вираз «Поставити не на того коня», що означає програти, народилося на іподромах. Там же народився ще один вираз, який теж став крилатим. Він означає, що від людини, про яку начебто б все відомо, може отримати несподіваний сюрприз. Що це за вираз? (Темна конячка.)
 31. Один відомий італійський комік Біанконеллі намагався розіграти перед публікою веселу пантоміму з великою сулією в руках. У нього нічого не вийшло, він зазнав акторської невдачі, провалу. З того часу італійське слово, яке у буквальному перекладі означає «велика двометрова сулія», стало застосовуватися для позначення провалу, неуспіху, повного краху. Скажіть, як називається велика двометрова сулія на італійській мові? (Фіаско.)
 32. Якщо вам доводиться зносити чого-небудь неприємного, образливого, і при цьому мовчати, не заперечувати для користі справи, то ви говорите приказку, яка прийшла з лікарської практики. Що це за приказка? (Проковтнути пігулку.)
 33. «Дороговказною зіркою» ми називаємо те, що визначає наш життєвий шлях. Задовго до винаходу компаса люди мандрували по світу, орієнтуючись по зірках. Вони примітили одну зірку, на їхній погляд нерухливу, яка перебуває майже над Північним полюсом Землі і назвали ї ї дороговказною. А як тепер ми називаємо цю зірку? (Полярна зірка.)
 34. У християнській вірі цифра сім заслужила на особливу увагу і пошану. Цифра сім увійшла до багатьох прислів’їв та приказок української мови, наприклад: семеро одного не чекають, сьома вода на киселі, сім разів відміряй, у семи няньок, тощо. Тиждень складається з семи днів, один із цих днів вважався на Русі базарним днем і днем виконання обіцянок, виконання певних зобов’язань. Із цим днем тісно пов’язана приказка. Вона про необов’язкову людину, яка порушила дане слово. Що це за приказка? (Сім п’ятниць на тиждень.)
 35. Про дуже розумну людину говорять — сім п’ядей в лобі. П’ядь — це давньоруська міра довжини. Покажіть на пальцях, чому дорівнює одна п’ядь. (Відстань між великим і вказівним пальцями.)
 36. Бельгійський письменник Моріс Метерлінк написав п’єсу-казку про пригоди дітей дроворуба, які шукали птаха Щастя. З того часу цей птах є символом недосяжного щастя, незбутньої, хоча і прекрасної мрії. Як називається цей птах? (Синій птах.)
 37. «Скатертиною дорога» — говоримо ми, виражаючи байдужність до того, хто йде, або бажаючи, щоб хтось швидше забрався. Але ж спочатку ця приказка мала інший зміст — побажання доброго шляху. Була така прикмета: для того, щоб незаміжні сестри швидше знайшли своїх наречених… Що має зробити зі скатертиною наречена, їдучи з батьківського дому? (Посмикати за скатертину, якою був накритий стіл.)
 38. Склянки б’ють — цей морський термін, що говорить про удари суднового дзвона. Ударами дзвона морякам на судні повідомлялося, котра година. Якщо склянки пробили шість разів, то котра година? (Третя година, бо склянки відбивають щопівгодини, тобто кількість ударів потрібно розділити на два.)
 39. Бабак — рекордсмен сплячки серед тварин. Накопичивши з осені близько кілограма жиру, він поринає в сплячку, закривши попередньо вихід з нори. Спить бабак настільки міцно, що його можна брати в руки, тормосити і він не прокинеться. Людину-соню теж завжди порівнюють із бабаком. Ведмідь спить, звичайно, всю зиму — три місяці. А скільки місяців спить бабак? (Шість.)
 40. У часи Олександра Македонського у Давній Греції жив живописець Апеллес. Однією з його робіт був портрет царя. Легенда розповідає, що Олександр під’їхав до портрета на коні. Македонському портрет не сподобався, але його кінь Буцефал, пізнавши на портреті свого хазяїна, радісно заіржав. Художник Апеллес сказав: «О! Цар, твій кінь виявився…». Продовжіть фразу живописця. («…кращим цінителем живопису, ніж ти!».)
 41. Вже з незапам’ятних часів у Давній Греції в розмовах насамперед цінувалася стислість і зрозумілість. Жителі Лаконіки, області в Давній Греції, а особливо спартанці відрізнялися суворістю вдачі. Відомим є переказ про те, як одна спартанка, проводжаючи сина в бій, сказала йому: «Із щитом або на щиті!». Це значило: повертайся з перемогою або не повертайся живим. Яким словом-терміном для позначення стислості мовлення ми зобов’язані спартанцям? (Лаконізм.)
 42. Танталові муки — нестерпні муки через неможливість досягти мети, не дивлячись на ї ї близькість. Так за давньогрецькою легендою покарав Зевс свого сина Тантала. За що? Тантал хотів викрасти і принести людям їжу і напій богів, які зберігають вічну молодість і здоров’я. Напій називався нектаром, а як називалася їжа богів? (Амброзія.)
 43. На Волзі здавна славилися своєю майстерністю балясники, тобто різьбярі по дереву, які вирізали фігурні прикраси для поруччя, балконних поручнів і огорож. Це були фігурки звірів і птахів. Вигадливим різьбленням, фантастичними зміями і драконами прикрашали балясники волзькі судна. Точили вони баляси, а в процесі роботи займалися балаканиною. Звідси і пішла приказка, мовляв, говорити означає ляси або баляси точити. З якої породи дерева робили свої вироби балясники? (Осика.)
 44. Найвідомішим зрадником вважається Іуда Іскаріот, один із учнів Христа. За скільки срібних монет він зрадив свого вчителя? (За 30.)
 45. Крилатий вислів «Тришкин каптан» взято із байки Крилова і означає безвихідне положення, коли усунення одних недоліків спричиняє виникнення нових. Пригадайте байку: що саме продірявилося на Тришкиному каптані спочатку? (Лікті на рукавах.)
 46. У XIX століття в одному журналі було надруковано замітку бельгійського гумориста Коргнлімсента. У ній розповідалося про вченого, який на прикладі продемонстрував ненажерливість деяких тварин. Публіка повірила в неправдоподібне. Цю замітку передрукували всі газети і журнали того часу. Пізніше автор осміяв легковірність читачів. З того часу будь-яку неправду в пресі стали називати цією твариною. Що це за тварина? (Качка.)
 47. В українській мові є вислів «ходити козирем». Це означає ходити гордо, з почуттям власної гідності. Козир — це елемент одягу бояр у Давній Русі, розшиті сріблом, золотом і перлами. Цей елемент одягу не дозволялося пришивати на одяг простолюдинам. Який це елемент одягу і куди саме він пришивався боярами? (Високий комір пришивався до коміра парадного каптана.)
 48. О. Толстой написав трилогію «Ходіння по муках». Ходінням по муках ми називаємо важкі життєві випробування, але історія цього виразу йде вглиб століть. Він пов’язаний з віруванням християн стародавності — про ходіння по муках протягом 40 днів. Хто і де ходив? (Душі померлих грішників в аду.)
 49. Людина — не Бог, людині властиво помилятися. Так говорили мудреці стародавності. Ця мудра думка зустрічається і у Цицерона, римського політичного діяча, оратора і письменника. От ця думка: «кожній людині властиво помилятися, але нікому, крім …, не властиво наполягати на помилці». Кому, на думку Цицерона, ця завзятість властива? (Дурневі.)
 50. Французький письменник Оноре де Бальзак сказав: «Зізнавшись у своїй слабості, людина стає …». Продовжіть фразу. (Сильнішою.)
 51. У XVI–XVIII століттях у Росії цей спосіб ворожіння був дуже розповсюдженим. На ринкових площах можна було побачити ворожок, що насипали у решето різнобарвні зерна сочевиці, бобів, гороху і мигдалю. Струшуючи решето, вони по розташуванню зернят передбачали майбутнє. Як у народі називався такий вид ворожіння? (Чудеса в решеті.)
 52. Були часи, коли вислів «шиворіт-навиворіт» пов’язувався з ганебним покаранням за злодійство та інші злочини. На злодія одягали одяг виворотом наверх і вели до відповіді. У часи Івана Грозного боярина, який провинився, карали не тільки тим, що змушували одягати вивернутий одяг, але під свист і тюкання юрби водили по місту, посадивши боярина-злочинця… На кого чи на що і в який спосіб? (На коня обличчям до хвоста.)
 53. У всіх дореволюційних естрадних театрах збоку сцени стояла дерев’яна рамка, у яку вставлялися дощечки з номерами виступаючих артистів. У глядачів були програмки. Всі виступаючі були пронумеровані. Тому за програмкою можна було простежити, хто виступає і що виконує. Саме так відбувалося. Кого в той час ще не було? (Конферансьє.)
 54. Китайське прислів’я говорить: «Лише чужими очима можна побачити свої …» Свої що? (Недоліки.)
 55. У Давньому Римі для юнаків, що досягли 20-літнього віку, влаштовували спеціальне свято і починаючи із цього дня їм дозволялося… Що дозволялося робити юнакам після 20 років? (Голитися.)
 56. У жовтні 1860 року незадовго до виборів, Авраам Лінкольн одержав листа від Грейс Беделл із Філадельфії. Вона писала, що дуже любить дядька Арі, і звернулася до нього із проханням зробити щось для того, щоб стати непереборним. Тоді, на думку Грейс, всі виборці проголосують за нього. Авраам Лінкольн мав дуже багато інших достоїнств, але все-таки виконав прохання 11-річної дівчинки, і переміг на виборах. На мітингу у Філадельфії Президент США Лінкольн взяв на руки маленьку Грейс і сказав: «Ось кому я зобов’язаний своєю перемогою!». Про що попросила дівчинка Авраама Лінкольна? (Відростити бороду.)
 57. Давньогрецький полководець Олександр Македонський ввів у своїй армії нову традицію і всі воїни повинні були суворо дотримуватися ї ї. Полководець побоювався, що супротивник у бої може смикнути його воїна за щось і зламати йому шию. Яку традицію ввів в армії Олександр Македонський? (Збривати бороди.)
 58. У перекладі з перської цей овоч означає «синій помідор». В українську мову його назва прийшла до нас із тюркської. Як ми називаємо цю овочеву культуру сімейства пасльонових? (Баклажан.)
 59. Латинська назва цього смачного плода перекладається з латині як «райська муза — сорт мудреців». А до української мови його назва при йшла із французької і перекладається, як палець. Смак у нього, дійсно, «пальці оближеш»! Як називається цей тропічний плід? (Банан.)
 60. У цієї квітки дуже багато назв. У стародавності цією квіткою прикрашали ікони і тому називали богородицькою травичкою. З неї готували грудний чай при застуді, тому ї ї медична назва — грудна травичка. Є в неї і легендарне ім’я — нечуй-трава. За переказами вона допомагала сліпим відшукувати скарби. Навіть під час цвітіння ця квітка неяскрава, від того і прозвав народ напівкольором, а за твердість стебла ще і пупиркою прозвав. Як у ботаніці прийнято називати цю квітку? (Безсмертник.)
 61. Батьківщина боротьби самбо — Росія і назва це теж російська. Це всього лише абревіатура. Розшифруйте слово самбо. («САМооборона Без Оружия».)
 62. Одного разу французький пірат Сюркуф став перед королівським судом. Він був обвинувачений у незаконному перевезенні золота на своєму кораблі. Огляд нічого не дав: палуби, трюми і всі каюти були порожніми. Золота не було ні в пушках, ні в бочках з порохом, але все-таки сотні кілограмів золота він перевіз на кораблі. Як це вдалося піратові? (Із золота були відлиті якорі.)
 63. У 1551 році караван з 24 іспанських галіотів перевозив золото зі своїх колоній. Караван зустрів невелику ескадру, що йшла під іспанським імператорським прапором. Насправді це були французькі пірати. Іспанці втратили все своє золото, тому що їхні пушки виявилися незарядженими. На який виверт пішли французи, щоб іспанці самі розрядили свої пушки? (Будучи під іспанським прапором, французькі пірати дали сигнал, нібито на їхньому борті перебувають родичі короля Іспанії, і іспанські моряки змушені були салютувати всіма пушками.)
 64. Спочатку при будівництві кораблів гарматні порти прорубувалися після спуску судна на воду і тільки в 1666 році англієць Ентоні Дін, вивчивши праці давніх мудреців, вперше наказав прорубати гарматні порти до спуску суден. Яким законом користувався Ентоні Дін? (Законом Архімеда.)
 65. Лаглінь — це трос із прив’язаної на кінці дошкою. Дошку кидали у воду, матрос стояв на кормі з котушкою в руках. На тросі лагліня на рівних проміжках були зав’язані вузли. Що в такий спосіб визначали моряки? (Швидкість у вузлах (вузли на тросі були на відстані, що дорівнює 1/120 мор сь кої милі, це приблизно 15 метрів. Рахували кількість вузлів на відмотаному за 30 секунд тросі, потім множили і одержували кількість вузлів на годину).)
 66. Невеликі яхти і моторні судна в штормову погоду стають на якір, щоб перечекати велику хвилю і сильний вітер. Крім того, на поверхню води вони опускають добре промаслену ганчірку. Чого вони цим домагаються і навіщо? (На поверхні води утвориться масляна плівка і поверхневий натяг води збільшується, хвилі навколо суденця зменшуються.)
 67. Після розгрому Ассирії Вавилон став столицею Нововавилонського царства. Під час правління Навуходоносора в місті було зведено легендарну Вавилонську вежу. Як стали називати своє місто вавилонці?  (Пупом неба і землі.)
 68. Дружиною вавилонського царя Навуходоносора була дочка мідійского царя Нітокрида. Мідійська принцеса дуже нудьгувала за своєю батьківщиною. Що заради коханої дружини наказав побудувати цар Навуходоносор? (Висячі сади Семіраміди, які причислені до семи чудес світу.)
 69. Робота лікарів, які лікували китайських імператорів, оцінювалася своєрідним способом. Коли і за що китайські лікарі одержували платню? (Імператор здоровий — одержували платню, і не одержували, доки не одужає.)
 70. Німецькі підприємці вклали величезні гроші в будівництво дирижабля графа Цепеліна. Але граф зазнав нещастя — у 1908 році новенький дирижабль згорів у причальної щогли. Від дирижабля залишився тільки один алюмінієвий ост. Граф Цепелін не розгубився і у досить короткий строк не тільки розплатився з підприємцями, але залишився у виграші. Що зробив у цій ситуації граф?  (Переплавив алюміній і виготовив посуд, продав, розплатився і залишив собі прибуток.)
 71. Походження цієї рослини оточено численними легендами. За однією з них ця рослина народжується від блискавки, що вдаряє у чисте дже рело. Вода йде в землю, а на цьому місці з’явиться рослина, що увібрала в себе силу небесного вогню, тому-то рослина і лікує від усіх на світі хвороб. Цілющий корінець розгалужений, як блискавка. Як називається ця рослина? (Женьшень.)
 72. У 1970 році у Великобританії відбувся грошовий переворот — ввели десяткову систему грошових одиниць. 1 фунт став дорівнювати 100 пенсам. А до цього 1 фунт дорівнював 20 шилінгам, 1 шилінг рівнявся 12 пенсам, а 1 пенс дорівнював 4… Як називалася найдрібніша монета? (Фартинг.)
 73. Від назви якої рослини утворилося слово «лауреат»? (Лавр (лавровим вінком вінчали голови переможців змагань).)
 74. Складальниці листя цієї рослини кладуть на кущ бамбукову паличку, що злегка провалюється, оце доки вона провалилася, доти і общипують листя. Листя якої рослини так рвуть складальниці? (Чайного куща.)
 75. Одного разу Аристотелю віддали у навчання дуже говіркого чоловіка. Чоловік запитав про те, яку плату візьме з нього вчитель. На що Аристотель відповів: «Удвічі більше, ніж з інших». Учень поцікавився: «Чому?». Філософ відповів мудро: «Тому що з тобою має бути подвійна робота: перш, ніж тебе навчити тебе говорити, тебе треба навчити …» Продовжіть мудру думку Аристотеля. (Мовчати.)
 76. Одна людина причепилася до Аристотеля з нудотною і довгою розповіддю. Потім запитала філософа, що мовчав: «Я не стомив тебе?» Аристотель відповів: «Ні! Я…» Продовжіть думку філософа. (Я тебе не слухав.)
 77. Продовжіть мудру думку давньогрецького філософа Аристотеля: «Розумна людина завжди погодиться з іншою розумною людиною, дурень же не погодиться з…». З ким не погодиться дурень? (Ні з дурним, ні з розумним.)
 78. Одного разу давньогрецького філософа запитали: «Чому заздрісники завжди чимось засмучені?» Він відповів: «Тому що крім власних невдач, їх мучать…». Що саме? Продовжіть мудру думку філософа. (Успіхи інших.)
 79. Давньогрецький художник Паррасій створив картину «Афінський народ», що принесла йому заслужену славу. Інший художник Зексис викликав Паррасія на змагання. Свої роботи домовилися виставити на площі. Зевксис виставив на площу свою картину, на якій була зображена кисть винограду. Ягоди здавалися справжніми і навіть птахи зліталися поклювати їх. Зевксис не стерпів, смакуючи перемогу, і відправився до Паррасія.—  Де ж твоя картина? — запитав Зевксис.— А от там, — відповів Паррасій, — і показав рукою в кінець кімнати.—  За ширмою? — перепитав художник і визнав свою поразку.Що було зображено на картині Паррасія? (Ширма.)
 80. Олександр Македонський відправився завойовувати Персію. Назустріч йшли війська перського царя Дарія III. Олександр хотів одразу вступити в бій, але один з його полководців Парменіон нагадав, що зараз нещасливий місяць і вони ніколи раніше не починали битв цього місяця. Щонаказав Олександр Македонський? (Змінити назву місяця.)
 81. Герострат підпалив прекрасний храм Богині Полювання Артемідив Ефесі. Олександр Македонський запропонував гроші ефесцям на відновлення храму, але з умовою, що на храмі буде табличка, яка повідомляєпро те, що храм відновлений царем Олександром Македонським. Ефесці не захотіли ділитися славою із царем. Але щоб не скривдити його, вонипослалися на те, що він сам — і подібний до Бога, а Бог не може… Чого неможе Бог? (Будувати храм іншим богам.)
 82. Захищаючи своє рідне місто Сіракузи, Архімед сконструював метальні машини і підпалив флот ворога за допомогою сонячних зайчиків.Римський полководець Марцелл відмовився взяти Сіракузи штурмом і сказав: «Безглуздо воювати з…» Продовжіть фразу полководця. (З геометрією.)
 83. Молодий центуріон, любитель веселих гулянок, одержав від ЮліяЦезаря наказ покинути табір. — Але чим я поясню своє повернення батькові? — запитав центуріон. На це дурне питання полководець дав дотепну відповідь: — Скажи, що ти був незадоволений…Продовжіть фразу Юлія Цезаря. (Не задоволений мною.)
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий