Брейн-ринг у 9-11 класах

Запитання та відповіді для інтелектуальної гри «Брейн-ринг» у 9-11 класах

 1. Одного разу Бернард Шоу сказав: «Якщо у Вас яблуко і у мене є яблуко, і ми обміняємося яблуками, то і у Вас і в мене залишиться по одному яблуку. А якщо у Вас є ідея і у мене є ідея, і ми обмінюємося ідеями…». Продовжіть думку письменника. («…то в кожного з нас буде по дві ідеї».)
 2. Курйозний випадок відбувся у житті О. Дюма-батька. Одного разу великого французького романіста доля занесла до Швейцарії. У готелі, де він зупинився, говорили тільки на німецькій мові. На жаль, не знаючи німецької мови, О. Дюма жестами намагався пояснити власникові готелю, що хотів би з’їсти на вечерю смажених грибів — свою улюблену страву. Втративши терпець, він взяв вугілля і намалював на стіні великий гриб. Хазяїн радісно закивав, мовляв, усе зрозумів. «Добре, що мені допомогла моя спритність»,— полегшено зітхнув письменник. Через кілька хвилин повернувся хазяїн готелю, несучи в руках … Що? (Розкриту парасольку.)
 3. Кінематограф з’явився в 1895 році. Перші фільми глядачі побачили в маленькому паризькому театрі. На якому бульварі в Парижі знаходився цей театр? (На бульварі Капуцинів.)
 4. Всі ви знаєте, що кольори під тривалим впливом світла втрачають свій колір. В основу якого процесу покладено це явище? (Кольорова фотографія.)
 5. Під час Першої світової війни у Франції всі говорили, що найбільший морський бій виграла усього одна людина, їхній співвітчизник, фізик Ланжевен, який винайшов прилад для морських суден. Який? (Ехолот.)
 6. Знаменитий письменник і філософ Вольтер про бої римлян, які відбувалися до правління римського диктатора Юлія Цезаря, говорив: «Римські генерали завжди перемагали своїх супротивників, але ніколи не знали точно, коли вони здійснювали перемоги». Чому він так говорив? (Юлій Цезар увів Юліанський календар. За колишнім римським календарем відбувалося змішання місяців, тобто зимові «виповзали» на літо і т. д., крім того вставлялися іноді додаткові дні та місяці, щороку по-різному.)
 7. Яка подія, на думку Юлія Цезаря, краще б, якби відбулася зненацька? (Смерть.)
 8. Серед скарбів, знайдених у гробниці фараона Тутанхамона, археологи побачили свинцеву трубочку із загостреним кінцем. Трубочка заповнювалася темною рідиною і вставлялася в мідну оправу. Для чого при значалася ця трубочка? (Це перша у світі авторучка, що заповнювалася чорнильною рідиною.)
 9. Марко Твен придумав смішну фразу, яка починалася так: «Юлій Цезар помер, Шекспір умер, Наполеон умер, і я теж…». Продовжіть фразу. («…і я теж себе погано почуваю».)
 10. У 1820 році в англійському місті Брейтоне власник одного магазина, продаючи папір для письма, на додачу давав покупцям щось як безкоштовний додаток. Новинка прийшлася до смаку. І це щось поширилося у всьому світлу і ми користуємося цим донині. Що роздавав власник магазина? (Це були мішечки для листів, згодом конверт (від англійського «за кривати»). До цього адреси писали на аркуші самого листа, аркуш складали або скручували в трубочку.)
 11. В статуті товариства захисту тварин, що існує в бельгійському місті Бонване, є цікава вимога до членів товариства для того, щоб вони змогли на собі відчути, яка гірка доля тварин, і після цього змогли б любити і захищати тварин ще більше. Що це за вимога? (Кожен член товариства зобов’язаний один раз на місяць впрягатися у плуг і не менше трьох годин орати землю.)
 12. У Чилі біля підніжжя Анд, недалеко від міста Арика, протікає не звичайна річка, що називається Нічною. Її води наповнюють русло тільки вночі, а вдень річку можна перейти, не замочивши ніг. У чому секрет Нічної ріки? (Вдень сніг в Андах тане і потроху стікає, і лише до вечора русло наповнюється водою. А до ранку вся вода стікає і русло оголюється.)
 13. У Японії існують цікаві спортивні змагання з повітряними зміями. Зміст змагання полягає в тому, щоб від змія супротивника відрізати шнур, на якому запущені змії і тоді змій падає на землю. Яким чином у повітрі один шнур може перерізувати інший і що для цього роблять японці?  (Шнур занурюють у рідку масу з глини та осколків скла. Після висихання він стає твердим і гострим. Тертям перерізується шнур супротивника. Переріже той, хто при торканні шнурів першим смикне свій шнур на себе.)
 14. Продовжіть мудру думку давньогрецького письменника Менандра з Афін: «Слово, яке вирвалося необдумано, так само важко утримати, як…». («…кинутий камінь».)
 15. Який російський полководець вчинив усупереч приказці «Розумний в гору не піде…» і зненацька для супротивника повів своє військо через гори? (Олександр Суворов.)
 16. Діти всього світу знають твори американського письменника, справжнє ім’я якого Семюель Клименс. Дитинство письменника проходило на берегах річки Міссісіпі. Псевдонімом письменникові послужив нечленороздільний вигук лоцмана, почутий письменником ще в дитинстві. На українській мові слова лоцмана перекладаються так: «Відзнач 20!». Назвіть цього письменника. (Марк Твен. На англійській вигук звучав так: «Маак твейн».)
 17. За якою порадою Архімеда жителі сицилійського міста Сіракузи змогли з берега підпалити атакуючий їхній римський флот? (Всі воїни начистили до блиску свої щити і по команді направили відбиті промені сонця на вітрила кораблів супротивника.)
 18. Японці говорять, що меч — це душа людини. А що ж японці порівнюють із душею жінки? (Дзеркало.)
 19. У випадку загрози повені зазвичай на березі споруджують земляні вали або викладають стіну з мішків із піском. Тепер у Японії повені стримують за допомогою води. Як це роблять японці? (Мішки із синтетичного волокна наповнюють водою і викладають із них стіну. Така стіна витримує напір хвиль утроє більший, ніж така сама стіна з мішків з піском.)
 20. Назвіть ім’я Верховного Бога римської міфології. (Юпітер (Зевс — Верховний Бог грецької).)
 21. Цей овоч вперше був завезений до Європи із Америки. Велелюбні парижани дали йому ім’я «яблуко любові».Тепер ці овочі вирощують і в Україні. Вони знайомі всім вам з дитинства. Що це за овоч? (Помідор.)
 22. У Європі традиційно помічником пастуха є собака, а в Африці — птах. Яка? (Страус.)
 23. У Древньому Римі на острові Сардинія був споруджений театр (приблизно в епоху будівлі римського Колізею). Для кращої акустики в ньому на авансцені було піднято щось, що значно підсилювало голоси акторів за рахунок резонансу. Що було резонаторами звуків у цьому театрі? (Вази заввишки 170 см.)
 24. В Алжирі є селище Фази, де всі будинки від фундаменту до даху і навіть фортеці із баштою, і стіни навколо неї зроблені з того самого матеріалу. У цих місцях так рідко випадають дощі, що незвичайний будівельний матеріал цілком себе виправдує і селище існує кілька десятків років. Що використовували алжирці як будівельний матеріал? (Поварену сіль.)
 25. Жителі міста Детройта (США) почули таке повідомлення служби погоди: «У раї сьогодні прохолодніше, ніж у пеклі». Це не було жартом і не здивувало жителів міста. Чому? Про що йшлося у цьому повідомленні? (Про місто Передайс (штат Мічиган) — тобто «рай» і про торговельне містечко Хелл, яке розташоване поблизу Детройта, що означає «пекло».)
 26. Першим струнним інструментом у далекій давнині була арфа. Що послужило прообразом цього інструмента? (Мисливський лук.)
 27. Поясніть походження слова «Україна». (Росіяни називали так землі, розташовані на краю Російської імперії.)
 28. При полюванні змії на жабу сама змія не стрибає на жертву, а навпаки, жаба сама стрибає в пащу змії. Чому?  (Зір жаби сприймає тільки предмети, які рухаються, як небезпека або об’єкт полювання. Роздвоєний язичок змії, який швидко миготить, сприймається нею, як комаха, і змушує жабу полювати.)
 29. Назва цьому овочу дана в італійській мові, де це слово перекладається, як «яблуко із золота», або «золоте яблуко». В українській мові цей овоч звуть на італійський манер, а у французькій — звуть схоже, але перекладається по-іншому, як «яблуко любові», або «любовне яблуко». Що це за овоч? (Помідор.)
 30. Всі ми любимо цю російську страву, а от називаємо ї ї не «по-російському». Назва, яка є цілком зрозумілою і звичною людям, утворилося від двох фінських слів «вухо» і «хліб». Назвіть цю страву російської кухні. (Пельмені («пель» — вухо, «нянь» — хліб, де «нянь» трансформувалося в поколіннях у «мень»).)
 31. Вид швидкісного гірськолижного спорту, має шведську назву, а зі шведського перекладається, як «слід на схилі». Як ми називаємо цей вид спорту? (Слалом («сла» — схил, «лом» — слід).)
 32. Який вислів Апостола Павла був написаний на тарілках громад сь кого харчування 20-х років у Росії? («Хто не працює, той не їсть».)
 33. До революції великий промисловець, власник коньячних заводів у Росії Шустів зібрав групу хлопців, одяг, взув, навчив гарним манерам і відправив до Європи. Яке завдання одержали ці хлопці? Що вони повинні були там робити? (Вечорами сидіти у ресторанах і голосно замовляти: «Коньяк Шустова, будь ласка!», тим самим рекламуючи коньяк виробника.)
 34. Найменування цієї гри прийшло до багатьох мов, у тому числі й до української, з перської мови, і дослівно перекладається — «король помер». Що це за гра? (Шахи («шах» — король, «мат» — помер).)
 35. Із чого готують китайську страву, що називається «Кришталеве м’ясо»? (Із медуз.)
 36. Так називається людиноподібна мавпа. Це слово прийшло до нас із малайської мови, що в перекладі означає «лісова людина», але не прямо, а через французьку і німецьку мови, придбавши у них додаткову літеру наприкінці слова. Цікавим є те, що в малайській мові є і таке слово, тільки перекладається воно вже не як «лісова людина», а як «боржник». (Орангутанг (із малайської «оран» — людина, «утан» — лісовий, а додалася наприкінці буква «г»).)
 37. Кожний школяр користується цим предметом щодня, але, говорячи російською мовою, ми все-таки вимовляємо це слово по-тюркськи. А в перекладі з тюркської мови це означає «чорний камінь». (Карандаш (олівець) («кара» — чорний, «даш» — камінь).)
 38. Австрійці стосовно американських туристів говорять: «Так що з них взяти, адже наші суспільні туалети відкрилися раніше, ніж …». Продовжіть фразу австрійців. («…ніж Америка».)
 39. За грецькою міфологією герої-аргонавти відправлялися на чолі з Ясоном до Колхіди за золотим руном, яке охороняв дракон. Як називається корабель, на якому вони відправилися на пошуки золотого руна? (Арго.)
 40. Тамільською мовою так називають спарені колоди, а ми саме так називаємо стійке судно із двох корпусів, зв’язаних спільною палубою. (Катамаран (у тамільській— «кату марам»).)
 41. Яка група осіб, на думку психологів, складається із двох панів і двох рабів одночасно? (Подружжя.)
 42. Густий туман, перемішаний з димом промислових підприємств, суміш, яка містить сотні тонн незгорілих часток вугілля і сірчистого газу, ми називаємо одним словом — гібридом двох англійських слів «дим» і «туман»? (Смог («смоук» — дим, «фог» — туман).)
 43. У 1912 році одна з фірм Росії випустила в продаж багатошарове тістечко у формі трикутника на честь якогось 100-річного ювілею і назва цієї солодкої страви одержала відповідно до цієї дати, так з тих пор і називається. Як? (Наполеон.)
 44. Про що письменник О. Дюма сказав: «Товар невигідний: коштує дорого, а зберігається погано»? (Слава.)
 45. Граф, російський дипломат, був не тільки меценатом, але ще й гурманом. На честь графа його улюблену страву — дрібно нарізані шматочки м’яса в соусі — було названо його прізвищем із префіксом «яловичина» по-французькому. Як називається ця м’ясна страва? (Бефстроганов, «беф» — яловичина (франц.), Строганов — прізвище.)
 46. Це слово — американізм. Так називають у західних штатах США пастуха-вершника, який пасе череди свійських тварин на рівнинах країни. Без змін це слово прийшло до нас. Яке? (Ковбой.)
 47. Вершкове морозиво із додаванням цукатів, горіхів та ягід було вперше виготовлене в якомусь французькому місті та одержало свою на зву за іменем цього міста. Як у нас називається це морозиво? (Пломбір і місто Пломбір.)
 48. Це французьке слово може бути буквально перекладене як «зразок твору». Так у середньовічних цехах іменувався виріб, який необхідно було виготовити для одержання звання майстра. Що потрібно було зробити для одержання звання? (Шедевр.)
 49. У Росії ярмаркових клоунів-фокусників називали Петрушками. У Франції на ярмарках народ потішали французькі клоуни в куцих безрукавках і носили вони традиційно французьке ім’я. Незабаром у моду ввійшов чоловічий одяг без рукавів, що надягали під сюртук, фрак або піджак, а названа вона була як похідне від імені французьких клоунів. Як називається ця частина чоловічого туалету? (Жилет, клоуни мали ім’я Жиль.)
 50. Перший суцільнометалевий літак із дюралюмінію створив в 1917 році німецький авіаконструктор. Інший його літак під час другої світової війни називали просто його прізвищем. Як називали цей літак? (Юнкерс (авіаконструктор — Г. Юнкерс).)
 51. В одному італійському місті вивели породу кімнатних собачок, і вся ця симпатична порода одержала назву цього міста. Яку породу вивели і у якому італійському місті? (Болонка з міста Болоньї.)
 52. Шотландський хімік винайшов свій спосіб прогумовувати тканину і почав виготовляти непромокаючі пальто. На той час люди ще не навчилися вулканізувати каучук, а тому плащі були надзвичайно липкими. Підприємство шотландця прогоріло, але пам’ять про винахідника залишилася. Непромокаючі плащі, а також пальто особливого покрою, як і раніше, називають його прізвищем. Яке прізвище шотландського хіміка? (Чарльз Макінтош.)
 53. В 1915 році у Франції тодішнього головнокомандуючого англій сь ким експедиційним корпусом зняли із займаної ним посади, а військові гуртки улюбленого ним крою залишилися і поширилися разом з назвою на прі звище головнокомандуючого в багатьох арміях світу, і в українській в тому чис лі. Назвіть прізвище цього англійського фельдмаршала, ім’я якого Джон Лентон. (Джон Лентон Френч.)
 54. У невеликому містечку на південно-заході Франції була вперше виготовлена легка сітчаста тканина, з якої роблять гардини. І ця тканина була зобов’язана своєю назвою цьому містечку. Яку тканину придумали французи і у якому місті? (Тюль і місто Тюлль.)
 55. Самохідний візок (а нині й залізничний із двигуном внутрішнього згоряння) — дітище німецького винахідника Карла фон Дрезе. Як називається цей візок? (Дрезина.)
 56. У гірському краї західної частини Гімалаїв добре розвинене вівчарство. Там була вперше виготовлена костюмна вовняна тканина, яка одержала свою назву за назвою цього гірського краю. Що це за вовняна тканина? (Кашемір.)
 57. В англійському місті зародилася гра в ручний м’яч у формі сливи, тому ця гра має ім’я міста. Що це за гра? (Регбі та місто Регбі.)
 58. Тонкий бавовняний матеріал має ім’я свого творця — фламандського майстра XIII століття де Шамбре. Як звали майстра де Шамбре? (Батист.)
 59. Еміль Еллінек був австрійським бізнесменом, консулом, але ще і автогонщиком. Одного разу він купив автомобіль на заводі Даймлера в Німеччині. Мабуть, солідний стан зобов’язував і не дозволяв йому виступати на автогонках під власним ім’ям. Він виступав під псевдонімом, взявши ім’я своєї улюбленої дочки. Еміль Еллінек одержав тоді перший приз на машині Даймлера. Пізніше він купив 36 автомобілів і попросив виключне пра во на продаж у різних країнах цих автомобілів із назвою їх за іменем дочки. Назва виявилася вдалою. У 1902 році марка автомобіля із цією назвою була офіційно зареєстрована. Ці гарні автомобілі роз’їжджають сьогодні і по вулицях нашого міста. Як звали дочку консула Еміля Еллінека? (Мерседес.)
 60. У стародавності північно-східну частину Польщі населяли мазури. Багато традицій і звичаїв дожили до наших днів, а також чудовий танець людей, які жили там. Який це танець? (Мазурка.)
 61. Цій настільній грі майже 300 років. А винайшов ї ї один італій сь кий абат. Гра була нескладною і простою у виготовленні — плоскі прямокутнички. Названа вона була за іменем цього італійського абата. Що це за гра? (Доміно.)
 62. Один із духових інструментів винайшов бельгійський музичний майстер по імені Адольф. Склавши разом прізвище цього майстра і грецьке слово «звук» сьогодні ми маємо назву цього духового інструмента. Якого? (Саксофон: «фон» — звук (грецьк.), Сакс — прізвище майстра.)
 63. Перші партії тонких непромокаючих плащів з Італії прийшли до нас у 60-і роки нашого століття. Плащі називалися так само, як і сама тканина, з якої вони були виготовлені, а тканина — так само, як і місто, у якому вони вироблялися. Як називається це італійське місто? (Болонья.)
 64. Ім’я французького комерсанта, засновника фірми по виробництву звуковідтворюючої апаратури — Шарль. Фірма робила музичні апарати, які одержали назву: прізвище Шарля плюс «звук» по-грецьки. Що випускала фірма? (Патефон, «фон» — звук (грецьк.), Пате — прізвище.)
 65. Найперша електрифікована лінія метро стала діяти в Лондоні з 4-го листопада 1890 року. До електричного метро ще із січня 1863 р., тобто на 27 років раніше існував неелектричний метрополітен. Де? (м. Лондон, Великобританія.)
 66. Тальянка — це гармошка. Цей музичний інструмент родом зовсім не з Росії, а прийшов з іншої країни. Він так і називається, як ця країна, але доки «дійшов», втратив одну літеру. Назвіть батьківщину гармошки. (Італія, гармошка — (італьянка) — тальянка.)
 67. Цей числівник придумав мандрівник Марко Поло. У своїх оповіданнях про подорож він хотів повідати про незліченні скарби Китаю. Але в той час оперували тільки поняттям «тисяча». А йому треба було сказати, що не тисяча, а в кілька крат більше. І він сказав по-італійському «тисячища». От і вийшло, що Марко Поло придумав числівник з багатьма нулями, який ми зараз так і називаємо. Що це за число? (Мільйон, «мілле» — тисяча (італ.), -оне- — в італ. мові суфікс, аналог українського суфікса -ищ-, тисячища — тисяча тисяч або мільйон.)
 68. Усім нам зрозумілі слова «авіація», «авіаспорт», «авіатор», «авіалінія». Ми знаємо, що, якщо є цей префікс, значить усе пов’язане з польотом. «Авіакомпанії» прийшло до нас із латинської мови, і звучить так: AVIS, але перекладається зовсім не як «політ». А як? (Птах.)
 69. З німецької мови це слово перекладається, як «змія», але в нас таким словом називається не змія, а неживий предмет, який зовні нагадує змію. Цей виріб із гуми, або іншого гнучкого матеріалу, застосовується повсюдно в побуті і у техніці. Що це? (Шланг.)
 70. У тектонічній западині гір на території Ізраїлю та Йорданії є безстічне озеро. Вода в ньому найсолоніша, солоніша, ніж у будь-якому морі на Землі, зміст солі у воді — 31 \%. Тому це озеро вважається морем. Через солоність органічне життя в ньому неможливе. Що це за море? (Мерт ве море.)
 71. Найперший номерний знак на автомобілі з’явився в 1901 році в Берліні. Придумав його і вивісив на своєму автомобілі берлінський підприємець Рудольф Герцог. Тризначний номер виглядав так JA1. Із ростом парку автомобілів у містах, дійсно, виникла необхідність у реєстрації машин під індивідуальними номерами, але правило складання номерного знака зі сполучення літер і цифр збереглося в усьому світі. Але коли Рудольф Герцог придумував свій знак, він і не передбачав, що машин буде дуже багато, а просто був закоханий і думав про свою наречену. Що по значав його номерний знак, який зміст він у нього вклав? (JA — ініціали нареченої, 1 — виходить, що вона для нього єдина назавжди.)
 72. Уперше про існування потужних океанічних течій заявили американські мореплавці в середині XVIII століття. А першим, хто наніс течію Гольфстрім на карту Світового океану, був американський винахідник, який жодного разу в житті не виходив у відкрите море, і пізніше став президентом США. Хто це? (Е. Франклін)
 73. Поняття «від’ємне число» вперше увів не математик, а італійський купець Пізано в 1202 році. Навіщо знадобилося Пізано від’ємне число і що він ним позначав? (Борги і збитки.)
 74. На кордоні американських штатів Каліфорнія і Невада розташована пустеля Мохаве. Географічні назви цієї місцевості говорять самі за себе: Згубний розпадок, ущелина Мерців, ущелина Ста чортів, Гробовий каньйон, каньйон Розпачу, колодязь Отрута, притулок Останній шанс, горловина Самогубців, пік Похоронний і т. д. Ця територія, довжиною 25 км, оточена горами із засніженими вершинами. Але є там долина, де живуть 40 видів ссавців, 44 види плазунів, 15 видів птахів, 12 видів амфібій, росте 545 видів світової флори. У центрі долини — оазис Фернес Лемент, у якому живе плем’я індіанців Планамінтами. При цьому ця долина — найпосушливіший район у Західній півкулі. Максимальна температура в тіні +56,7° С. Як американці назвали цю долину в пустелі Мохаве?  (Долина смерті.)
 75. У 1661 році головний поштмейстер Англії Г. Бішоп видав одне зі своїх розпоряджень. І з міста Джермі вперше до усіх куточків країни відправилася пошта з новинкою для контролю роботи пошти. І ця новинка стала обов’язковою для поштового зв’язку всього світу. Що це за новинка? (Штемпель із відміткою дати поштового відправлення.)
 76. Ще в епоху Відродження геніальним Леонардо да Вінчі був запропонований проект літального апарата. З того часу почався бурхливий роз виток літакобудування: мускулоліти, дирижаблі, аеростати, планери. І кожний авіаконструктор вносив у нього свої зміни, прагнучи досконалості техніки. А от чудовий російський винахідник Г. Е. Котельников винайшов у 1911 році якусь невід’ємну частину для повітроплавання, і з тих пір принципова конструкція винаходу не застаріла, настільки інженерне рішення було оптимальним для всіх екстремальних ситуацій під час польоту. Що винайшов Г. Е. Котельников? (Ранцевий парашут.)
 77. Нам звичні ліфти, які піднімають потужні електродвигуни. Перший ліфтовий пристрій був споруджений в 1743 році у Версалі за указом короля Людовика XV. Ліфт був установлений у королівській резиденції. Про електродвигуни тоді не було й мови. Поясніть, як піднімався та опускався ліфт у Версалі. (Вручну, за допомогою блоків, трос намотувався на коловорот за типом колодязя із цебром.)
 78. Для транспортування на великі відстані газу використовують газопровід, нафти — нафтопровід, води — водопровід, для транспортування щебеню у Грузії — контейнерний пневмопровід. Аналогічний пневмопровід працює у Московській бібліотеці ім. В. І. Леніна. Для транспортування чого він використовується? (Книг зі сховищ у зали і навпаки.)
 79. Перша у світі поштова скринька зберігається в цей час в одному з музеїв Кейптауна, але листи до неї не опускалися, як ми це звичайно робимо, а клали під неї. Що із себе представляла перша поштова скринька? (Камінь. Уперше морський шлях з Європи в Індію проклав португаль сь кий мореплавець Бартоломеу Діаш у 1486 р., обігнувши південний мис Африки — Мис Доброї Надії. З тих пір моряки залишали листи під каменем, а кораблі, що йшли у зворотному напрямку, доставляли їх.)
 80. Перша поштова марка як форма оплати поштових відправлень побачила світ у травні 1840 року в Англії. На марці була зображена на чорному тлі Королева Великобританії. У філателії ця марка відома під назвою «Чорний пенні». Чому? (Ця марка в 1 пенні.)
 81. Невелика острівна держава Антигуа і Барбуда в Карибському морі для оригінальності у 1979 році випустила в обіг незвичайну марку. Марка була випущена як власність острова Рідонда із його зображенням. Такого роду марка була першою у світі. У чому була ї ї оригінальність? (Марка належить острову Рідонда, на якому немає жодного жителя і жодної пошти.)
 82. Датою народження кольорового кінематографа прийнято вважати 1896 рік. Кольорової кіноплівки ще не існувало, а кольорові фільми вже показували. Поясніть цей парадокс. (Плівки розфарбовували вручну кожний кадр.)
 83. Відомо, що в Європі щось схоже на сучасні окуляри-диски для очей з’явилося у Флоренції в 1306 році. Але в Древньому Китаї за багато сторіч до цього використовувалися окуляри з димчастими кварцовими ди сками, і носили їх тільки судді. Для чого? (Щоб під час суду ніхто не бачив виразу їхніх очей.)
 84. Ціла епоха у футболі пов’язана з іменем цього бразильського футболіста зі звичним для слуху його коротким ім’ям. Але це всього лише псевдонім, а справжнє ім’я його Едсон Арантіс ду Насіменту. Хто ця зірка світового футболу? (Пеле.)
 85. Продовжіть фразу лорда Честерфілда, який напутував свого сина: «Якщо можеш, будь мудрішим за інших, але не говори їм…» («…про це».)
 86. У стародавніх переказах про Троянську війну розповідається, що на весілля фесалійського героя та морської богині Фетіди були запрошені всі боги, крім богині Еріди. Розгнівана богиня вирішила помститися і підкинула богам щось із написом «Найчарівнішій», після чого три олімпійські богині Гера, Афіна і Афродіта посварилися. Що підкинула їм богиня Фетіда? (Яблуко розбрату.)
 87. Це море — одне із найменших морів світу: площа його дорівнює 39 тис. кв. км, а глибина не перевищує 13 метрів. Стародавні греки називали його за іменем народу меотів, що жили на його берегах. Майотіс Ліман або Меотійське озеро римляни називали Палюс Меотіс або Меотійським болотом. Самі меоти називали своє море Темеринда, що означало «матір моря», поєднаного південніше з іншим морем протокою. У російських літописах його називали Сурожським морем, за іменем міста, що стояло на березі. А араби називали його по-своєму, що в перекладі означало «Синє море». Саме звідси і вульгарна сучасна назва, звична нашому слуху. Про яке море йдеться? (Азовське. По-арабськи звучало як Бахр-Ель-Азов, а м. Сурож нині м. Судак.)
 88. У палаці Чапультепек у Мехіко-Сіті стоїть погруддя генерала Обрегона, на якому вигравірувані мудрі слова, які характеризують світогляд генерала: «Не бійтеся ворогів, які нападають, бійтеся друзів, які…». Продовжіть мудру думку генерала Обрегона. («…вам лестять».)
 89. Цей вид єдиноборства відомий у багатьох народів світу. Років тридцять назад він оформився як вид спорту. Столицею його вважається місто Петалума (штат Каліфорнія). В 1962 р. відбувся перший чемпіонат світу з ристрестлингу, хоча в деяких країнах цей вид спорту відомий під назвою хендрестлинг, армрестлинг. Покажіть, як за правилами армрестлингу визначається переможець. (Треба укласти кисть супротивника на стіл тильним боком долоні.)
 90. Один із шести материків нашої планети називають Континентом світу: за Міжнародною згодою на його території забороняється проводити які-небудь заходи військового характеру. Назвіть Континент світу. (Антарктида.)
 91. У цю гарну гру із захопленням грали наші прабаби і прадіди, і називали ї ї французьким словом «волан», що означає «літаючий». Але в Європу ця гра прийшла зі Сходу. У минулому столітті ї ї привіз із Індії один англійський герцог. Назва цієї гри, яка нам добре відома, одержала від імені міста, недалеко від якого перебував маєток герцога. Як називається це англійське місто? (Бадмінтон.)
 92. В 1816 році у Франції на скляній мануфактурі Сент-Анн, заснованої близько 1766 року в місті Баккара, виникло виробництво виробів із кришталю. Як називали ці вироби із кришталю, а зараз ще й тип гранування кришталю? (Баккара.)
 93. Із тюркської це слово означає «сокира», «колун», у перекладі зі словенської — «опецьок», «поліно». У «Словнику Академії Російської» записано, що це — великий ковальський молот. О. С. Пушкін саме цим словом назвав свого героя у всім відомій казці, і воно пасує цьому героєві, відбиваючи його характер, з якої мови не переклади. Як кличуть героя пушкінської казки? (Балда.)
 94. Наприкінці XIX століття якийсь англійський лорд найняв для свого маєтку управляючого — англійського капітана. Капітан був суворим і безжалісним. І за короткий строк він викликав до себе таку ненависть селян, що всі відмовилися вести з ним які б то не було справи. З тих пір повна ізоляція людини від суспільства, відмова спілкуватися з ним називається прізвищем цього англійського капітана. Яке прізвище цього капітана? (Бойкот.)
 95. Фауна незайманої Австралії, що буяла екзотичними тваринами, на зразок кенгуру, качкодзьобів, ему, какаду, абсолютно не знала багатьох широко розповсюджених на інших континентах видів тварин. Англійські колонізатори, які полюбляли молочні продукти, завезли в Австралію корів, що ледве не привело до катастрофічних наслідків екологію цього континенту. Коров’ячий гній став отруювати рослинність. Голий, марний ґрунт піддався активної ерозії, що погубило майже мільйон гектарів родючої землі. Щоб виправити положення, наприкінці XIX століття в англійській зовнішній торгівлі з’явилася незвичайна стаття імпорту: Уряд Великобританії став закуповувати в країнах Європи та Азії щось великими партіями. Але з 57 видів прижилося близько 20. Що врятувало Австралію від екологічної катастрофи? (Гнойові жуки — природні санітари ґрунту.)
 96. Американський просвітитель, автор проекту Декларації незалежності, третій Президент США Т. Джефферсон в 1825 році одному зі своїх молодих родичів написав «Правила практичного життя» із 10 пунктів. В одному із них йшлося: «Не витрачайте ваших грошей, доки…». Продовжіть думку третього Президента США. («…доки не тримаєте їх у руках».)
 97. Американський просвітитель, автор проекту Декларації незалежності, третій Президент США Т. Джефферсон у 1825 році одному зі своїх молодих родичів написав «Правила практичного життя» із 10 пунктів. В одному із них йшлося: «Не купуйте того, що вам не потрібно, під приводом — …». Під яким же приводом не купувати? («…дешево».)
 98. Це слово мовою комі означає «бабуся». Це — ласкаве слово, подібне до українського «матінка». Велика сибірська річка, годувальниця багатьох народів, одержала ім’я «Бабуся». Як же ми, говорячи українською мовою, називаємо цю річку бабусею мовою комі? (Об.)
 99. Який лад або бойовий порядок був уведений у Македонській армії правителем Олександром? Саме так ще називається певна частина руки людини. (Фаланга.)
  1. Геніальний композитор Ференц Ліст мав девіз: «Добре або …». Продовжіть думку композитора. («…ніяк».)
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий