Диктант № 106

Спостерігаємо за природою

Хто любить рослинний  і тваринний світ, хто любить природу  і в час її  смутку,  коли  гуляє  вітер  і  гне  додолу  дерева,  і  в  час  її  цвітіння,  коли над білою акацією гудуть бджоли, а сонце світить так яскраво, що аж ріже очі,  і в час,  хто часом  затримається над прозорою водою річок  і  струмків, щоб спостерігати, як ширяють малесенькі рибки, або ж часами може  просидіти  з  вудилищем  десь  на  березі  зарослого  очеретом  озера  чи годинами  невтомно  чесним  мисливцем  ходити  за  звірами —  той  може стати фенологом  і натуралістом.

Спостереження привчать  вас  любити навколишній  світ, навчать  бачити  те,  що  інший  не  помітить,  навчать  любити  рідний  край,  простір і привілля Батьківщини.

Спостерігайте літ метелика. Може, він сяде на якусь квітку. У вас виникне питання: а що ж то за квітка, коли вона цвіте, яке в неї листячко і яке її насіння?.. Скільки питань викличе у вашій душі, у думках ваших, може, часом незначне, на перший погляд, питання про явища природи! (За В. Раєвським; 157  сл.).

Завдання

  1. Випишіть слова з подовженням приголосних, з м’яким знаком. Поясніть орфограми.
  2. Випишіть складні речення з різними видами зв’язку. Поясніть пунктограми.
  3. Виконайте синтаксичний розбір речення

Скільки питань викличе у  вашій душі, у думках ваших, може, часом незначне, на перший погляд, питання про явища природи!

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий