Диктант № 32

Українська вишивка

Історія народної  вишивки на Україні  сягає  своїм  корінням  у  глибину віків. Дані рхеологічних розкопок та свідчення мандрівників  і літописців доводять, що вишивка як вид мистецтва на Україні існує з незапам’ятних часів. Вишивкою,  за  свідченням Геродота,  був прикрашений одяг  скіфів. На жаль пам’ятки української вишивки  збереглись лише  за останні кілька  століть.

Вишиванням  споконвіку  займались жінки,  які  з  покоління  в  покоління передавали найяскравіші  зразки орнаменту, кольору, техніки. Вишивки,  передаючи  характерні  ознаки  місцевості,  різняться  між  собою орнаментом, гамою кольорів. Кольорова гама вишивок широка: червоне поєднується  з чорним, біле  із багатоколірним малюнком.

Вишивкою оздоблювали рушники, жіночий  та чоловічий одяг. Особливої увагу надавали рушникам — старовинним оберегам дому, родини. У давнину рушник, вишитий відповідними візерунками-символами, був неодмінним атрибутом багатьох обрядів:  з рушником приходили до породіллі вшанувати появу нової людини, зустрічали і проводжали дорогих гостей, справляли шлюбні обряди, проводжали в останню путь, прикрашали образ та накривали святий хліб на столі. Рушник є символом, який поєднує людину з  її предками, не дає забути свого роду. Українська вишивка — це  заповіт  далеких  і близьких предків, переданий нам  у  такій своєрідній мистецькій формі. А що ми передамо своїм дітям? Може так статися, що передавати буде нічого.

Збережімо ті надбання української культури, які ще можна зберегти! (Із журналу, 195  слів).

Завдання 1

  • Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила  їх правопису.

Завдання 2

  • Напиши  словниковий  диктант.  Визнач  орфограми,  назви  правила щодо  їх написання.

Незапам’ятні,  свідчення,  прикрашений,  на  жаль,  пам’ятка,  український,  споконвіку, місцевість,  багатоколірний,  рушник,  святий, проводжати,  надбання,  презирство,  марево,  печиво,  віконечко,  нісенітниця, синьо-жовтий, обв’язати, безпорядок, Полісся, швидкодіючий, військовозобов’язаний,  кіловат-година,  віце-прем’єр,  присмерк,  Нью-Йорк, альянс, пюпітр,  ін’єкція.

Завдання 3

  • Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку  з урахуванням орфографічних  та пунктуаційних помилок.
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий