Диктант № 22

Український рушник

Важливі події, народні свята й обряди немислимі без вишитих рушників, які, крім декоративного, мали образно-символічне значення. Мабуть,  у всьому декоративному мистецтві немає  іншого  такого предмета, який би концентрував у собі стільки символічного змісту. Вишитий рушник — це один з елементів матеріальної та духовної культури, явище, характерне не тільки для українського народу, а й для білорусів, литовців, молдован. Весільні рушники — неодмінний атрибут російського обряду, особливо в північних районах.

Селянина рушник супроводив протягом усього життя — і в радості, і в горі. Він символізував гостинність, на ньому підносили дорогим гостям хліб-сіль. Будуючи хату, рушниками підіймали сволока, потім їх дарували майстрам. На рушники приймали новонароджених, з ними проводжали людину  в останню путь. Особливо  важливу роль  відігравали рушники  у весільному  ритуалі.  Рушники  дарували  старостам,  перев’язували  через плече, якщо на заручинах доходили згоди. На заручинах рушником зв’язували  руки молодим — це  було  символом щасливого  спільного життя. Рушники використовували під час проводів на службу як знак побажання щасливої дороги  і найшвидшого повернення. Вишиваний рушник — найдорожчий  подарунок  матері  в  дорогу  синові,  це  пам’ятка  про  дім, побажання  щастя  в  новому  житті.  Вишивання  —  один  з  найдавніших видів  декоративно-прикладного мистецтва  слов’ян. У  своїх роботах народні майстри відбили вічний потяг людини до краси,  зв’язок  з природою. Про це свідчать хоча б назви деяких швів: солов’їні очка, зерновий вивід, курячий брід, баранячі роги  (Т. В. Кара-Васильєва, 208  слів).

Завдання 1

  • Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила  їх правопису.

Завдання 2

  • Напиши  словниковий  диктант.  Визнач  орфограми,  назви  правила щодо  їх написання.

Удень, назустріч, по-осінньому, пробігаючі машини, пробігаючи, непомітний, нехтувати,  український, об’єднати, мавпячий, нозі,  зіронька, голландець, імміграція, десерт, бульйон, дельфін, чемпіон, циклон, Ньютон, агентство, солдатський, шістсот, піччю, навмання, козацтво, острозький, вишивання,  зв’язок,  схитрити,  злупити, косьба, молотьба.

Завдання 3

  • Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку  з урахуванням орфографічних  та пунктуаційних помилок.
Більше диктантів про вишиті рушники можна знайти за посиланням http://dyktanty.dp.ua/tag/rushnyk/
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий