Диктант № 30

Дерево на тротуарі

Дерево вже  зовсім не пам’ятало,  звідки й коли воно  тут узялося.Воно  зелено  самотіло  серед кам’яного  громаддя будинків,  снування машин,  тролейбусів,  трамваїв. Серед шуму,  гамору,  товкотнечі  й  задухи людського натовпу, що накопчувався й відкочувався.

Удень не переставало дивуватися: і куди це так поспішають, чому так галасують? Воно навіть  запитувало про  те людей.

Стоячи  на  цьому  старому  тротуарі  вже  стільки  років,  услухаючись у  людські  голоси,  воно  давно  вивчило  людську  мову  й  могло  б  із  ким завгодно порозумітися. Але його не  хотіли  чути. Всі щось  одне  одному гукали, кудись бігли,  і нікому не було ніякого клопоту до старого дерева  і його слів, які воно вишелестувало з себе голосом сухого запиленого листя. Здавалося, дерева ніхто не помічає.

Стомлене листя вмовкало й німувало до самого вечора. Стемніле місто зацвітало ліхтарями, вітринами  і вікнами будинків. Далеке небо всипалося маленькими  зорям,  а між них плавав ясний місяць.

Дерево  найбільше  любило  цю  завечірню  пору. Його  душа  молоділа й ставала зовсім не дерев’яною. Чутливо, як музику, слухала вона самотні кроки на хіднику, всміхалася назустріч прохолодному вітрові й стискалося в  тривозі, коли чула  з ближніх вікон дитячий плач.

Гасли одне по одному вікна, примружувалися  зорі,  заходив  за темну хмару  місяць,  усе  навколо  запливало  в  солодкий  сон  (М.  Слабошпицький, 190  слів).

Завдання 1

  • Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила  їх правопису.

Завдання 2

  • Напиши  словниковий  диктант.  Визнач  орфограми,  назви  правила щодо  їх написання.

Кам’яний, громаддя, ніякого, вишелестувати, ніхто, назустріч (вітрові),  тривога,  англомовний, безсуфіксний, кременчуцький, один  в один, по-ранковому, так-сяк, мавпячий, Чикаго, змережаний, з-поміж, ні в кого,  пів-Азії,  півкілометра,  розорений,  воєводство,  альпіністський,  нестерпний,  іди-бо,  хтозна-навіщо,  по-українському,  загальнолюдський, в цілому, вряди-годи.

Завдання 3

  • Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку  з урахуванням орфографічних  та пунктуаційних помилок.
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий