Північний Льодовитий океан

Площа океану з морями: 14,7 млн км²
Середня  глибина: 1225 м
Максимальна  глибина: розлом у Ґренландському морі, 5527 м
Об’єм води: 18,1 млн км²
Кількість морів: 11
Найбільша висота припливів: меженська  губа, 10 м
Найбільша затока:   Гудзонова, 848 тис. км²
Найпотужніші  течії: Норвезька, Шпіцберґенська (теплі), Східно-ґренландська  (холодна)

Північний Льодовитий океанПівнічний Льодовитий океан — найменший з усіх океанів. Він знаходиться  між  Євразійським  та  Північноамериканським  материками. Вперше його визначив як окремий океан у 1650 р. голландський географ Вареніус  і  назвав  Гіперборейським.  У  1845  р.  Лондонське  географічне товариство перейменувало його на Північний Льодовитий. За сучасними дослідженнями, межа між Північним Льодовитим і Атлантичним океанами пролягає південними окраїнами проток Гудзонової, Девіса, Датської, через Фарерські й шотландські острови до мису Стад на  Скандинавському  півострові.

Білий ведмідьМежею  з  Тихим  океаном  уважається Берінґова протока від мису Дежньова до мису Принца Уельського. його площа 14,7 млн км²,  із них на моря припадає менш як 8,9 млн км². Цей океан — наймілководніший  з усіх. Глибини до 200 м у ньому займають 39,6 \% від усієї акваторії, а найбільші  глибини  (понад 3000 м) становлять лише 17,4 \%. Розташований океан переважно  за полярним колом. Середню його частину  займає  арктичний,  або  Центральний,  полярний  басейн.  Це найсуворіша  частина  океану,  практично  завжди  покрита  кригою.  Через  складні  кліматичні  та  льодові  умови  океан  важкодоступний  для дослідження. Найнижчі температури у Північному Льодовитому океані — 0,75 °С. Найхолоднішими,  з  температурою  від  -1,5  до  -1,8  °С,  є  такі  моря,  як Східносибірське  і Бофорта.

Арктика

Північний Льодовитий океан за кількістю островів посідає друге місце серед  океанів. Проте  типових  океанічних  островів  тут  немає. Всі  вони розташовані  в  межах  материкової  обмілини  і  побудовані  зі  структур  континентального  типу.  Лише  острів  ісландія,  що  знаходиться на межі Північного Льодовитого  і атлантичного океанів,  вулканічного походження.  Загальна  площа  островів  близько  4  млн  км².  Серед  них багато  великих,  площею  понад  50  тис.  км²,  у  тому  числі  найбільший острів  світу —  Ґренландія.  Дрібні  острови  океану  також  різноманітні, проте всі — материкового походження. Характерною  особливістю  більшості  островів  Північного  Льодовитого  океану  є  наявність  на  їхній  поверхні  покривних  льодовиків. Так, у Ґренландії кригою вкрито 84 \% території, на Шпіцберґені й Північній Землі — до 90 \%.

Цікаве про Північний Льодовитий океан

Земля, що розташована найдальше на північ — 30-метровий острівець Одак. Ця  крихітна  частка  суходолу  розташована на  706  км  від Північного полюса.

Північний Льодовитий океан — єдиний океан, який цілком розташований в одній півкуліПівнічній. Це найбільш важкодоступний океан. Він вкритий багаторічними льодами,  товщина яких сягає 4,5 м. Найвужчою протокою є Малий Бельт, яка з’єднує Балтійське  і Північне моря. Найменша її ширина лише 0,5 км, довжина протоки близько 130 км,  глибина 10–35 м. Найбільший айсберг, який бачили 12 листопада 1956 р. з криголома «Глетчер»,  мав  приблизно  385  км  довжини  й  111  км  ширини,  а  площа — 31  тис. км². Такі  айсберги явище рідкісне.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий