Слова і, Й, ТА, А, АЛЕ називаються сполучниками.
Сполучник каже: скромну роль я маю,
але слова я в мові сполучаю.
1. Сполучники, як і прийменники, завжди пишуться окремо від іших слів:
Петрик і Даринка
котик та песик
2. Перед сполучниками А, АЛЕ завжди ставимо кому:
не холодно, а тепло
маленька, але розумна
Вправа 68. Напиши загадки. Спробуй відгадати.
Вдень у небі, а ввечері на землю сідає.
Крил не має, а гарно літає.
Влітку і взимку одне вбрання у нас.
Зуби має, але їсти не просить.
Не гавкає і не кусає, а в дім не пускає.
Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі.
Вправа 69. Напиши невеликий текст.
Хлопці пішли вглиб лісу і потрапили в суцільні зарості ліщини, яка саме цвіла. Вони побачили кропивницю, яка сиділа на товстій сережці осики.
Мине час, дерева й кущі одягнуться в листя, і з яєчок метелика вийде гусінь. Вона одразу ж безупинно істиме листя. Гусінь стане товстою, апетит у неї пропаде, і вона почне виділято тонюсіньку павутинку, якою обгорне себе. І так засне. І ніколи вже не проснеться гусінню, бо з лялечки невдовзі вийде гарненький метелик. Метелик знову відкладе яєчка, з них вилупиться гусінь, з гусені утворяться лялечки, з яких вийде метелик.
Вправа 70. Напиши невеликі тексти.
Стежинка може розповісти багато цікавого. Тетянка вийшла на ганок, а стежинка повела її за собою.
Довкола картопля цвіте біло й рожево. Зелелний огірочок виповз із грядки на стежку. Квасоля пишається на високих тичках, їй звідтіля все видно.
Через стежку снують мурашки. Такі малі, а тягнуть більші за себе гілочки. Тетянка знає, що під старою грушею вони дім собі будують.
Веде стежинка Тетянку і все її показує.
Місячне світло, що сіялося крізь отвір печери, раптом згасло. Величезна квадратна голова і плечі тигра загородили вхід. Звір був розлючений, бо вскочив у багаття якогось лісоруба і обсмалив лапи.
Рев тигра, мов грім, заповнив усю печеру. Вовчиця скинула з себе вовченят і стрибнула вперед. Очі в неї спалахнули, мов дві зелені зірки в пітьмі. Вона була готова дати відсіч тигру.